2 Ağustos 2016


Ergin Ataman yönetiminde 3 kupayla tamamlanan 2011-2012 sezonundan sonra Beşiktaş, basketbolda ağır ağır tükenerek geride bıraktığımız 2 sezonda dibe vurdu. Kulübün yaşadığı mali krizin belki futboldan çok basketbola sirayet etmesiyle Beşiktaş, çok çok kötü bir dönemden geçti. Ancak kulübün futbolda yaşadığı şampiyonluktan sonra mali açıdan bir nebze düzelme sinyalleri vermesi basketbola da yansımış durumda. Beşiktaş, 2016-2017 sezonu öncesi bir kez daha yeniden yapılanmaya gidiyor. Ama bu kez her zamankinden daha iddialı, her zamankinden daha heyecan verici...

Geçtiğimiz sezona Henrik Dettmann yönetiminde giren, iddialı da transferler yapan Beşiktaş, aradığını bir türlü bulamamıştı. Sezonun 3. haftasında Dettmann'la yolları ayıran Kartal, Galatasaray'dan yardımcı antrenör Yağızer Uluğ ile anlaştı. Uluğ, zaman zaman iyi sinyaller verse de genç koç Beşiktaş'ı play-off potasına sokmayı başaramadı. Ligi 9. sırada tamamlayan Beşiktaş için bir sezon daha hayal kırıklığına dönüştü. İç saha maçlarını bazen Akatlar'da bazen Sinan Erdem'de oynayan Kartal'ın taraftarı da bir türlü kendi içinde adapte olamadı, haliyle takımla sinerjiyi de yakalayamadı.
Koç Yağızer Uluğ (Lig TV)

Yeni Kadro, Yeni Koç: Bu Kez Olacak Mı?

Beşiktaş Sompo Japan, yeni sezona yepyeni bir takımla giriyor. Geçen yılki kadrodan sadece tecrübeli Cenk Akyol, 97'li guard Enes Berkay Taşkıran, Muratcan Güler ve rezerv oyuncu durumundaki Doğan Şenli'yle yola devam eden Beşiktaş; Maciej Lampe, Engin Atsür, Chinemelu Elonu, Bobby Brown, Randy Culpepper ve Lamont Hamilton gibi isimlerle yollarını ayırdı.
Kadroya katılan isimler ise dikkat çekici. Geçtiğimiz sezonu 17.9 sayı, 2.1 ribaund ve 5.1 asist ortalamalarıyla tamamlayarak Fransa Ligi'nin en iyi skoreri seçilen 27 yaşındaki Amerikalı guard Michael Thompson'la 1+1 yıllık sözleşme imzalandı.
Takıma eklenen bir diğer isim ise geçtiğimiz sezon Strasbourg'la Fransa Ligi'nde ortalama 7.9 sayı ve 3.4 ribuand üreten ve Eurocup finalinde Galatasaray'a kaybeden takımına 11.4 sayı, 4 ribaund, 1.6 asist ortalamalarıyla katkı sağlayan forvet Kyle Weems oldu.
Geçtiğimiz sezonun büyük bölümünü Demir İnşaat Büyükçekmece'de geçiren ve takımına 16.5 sayı, 4.7 ribaund, 4.7 asistlik muazzam katkı sağlayan Michael Roll ile sözleşme imzalandı. 29 yaşındaki Roll 2 ve 3 numaralı pozisyonlarda oynayabiliyor.
Transfer döneminin Beşiktaş açısından şu ana kadarki en heyecan verici imzası ise Ufuk Sarıca'nın Karşıyaka'dan eski öğrencisi DJ Strawberry'den geldi. Geçtiğimiz sezonu Yunanistan Ligi'nde 8.3 sayı, 2.9 ribaund, 1.7 asist ortalamalarıyla tamamlayan 31 yaşındaki forvet, Euroleague'de ise çıktığı 23 maçta 6.2 sayı, 3.1 ribuand ve 1.6 asist üretti.
Şu ana kadarki transferlerden en öne çıkanı DJ Strawberry. Koç Sarıca'nın yakından tanıdığı ve aynı Dixon gibi bu seviyeye taşıdığı tecrübeli forvetin bu sezon Beşiktaş'ta sistemin en önemli parçalarından biri olacağı kesin.

Sempatik, İddialı, Tecrübeli

Ufuk Sarıca, bu sezon Beşiktaş için en büyük belirleyici faktör olacak. Slaven Bilic sempatikliği ve Şenol Güneş tecrübesinin basketboldaki birleşimin Ufuk Sarıca olduğunu düşünüyorum. Sarıca bu camiaya yabancı da değil. Daha önce aktif kariyerinde 2003-2004 sezonunda Beşiktaş'ta forma giyen koç, 2007 yılında da siyah-beyazlı takımda antrenör olarak çalıştı. Karşıyaka'yla yakaladığı herkesin malumu olan başarılarından sonra tecrübeli bir isim olduğu konusunda da artık hemfikir olduğumuzu düşünüyorum.
Beşiktaş Akatlar Arena
Bu sezon Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde ön elemelere katılacak olan Beşiktaş, son zamanlarda vermediği kadar umut veriyor. Yapılan iddialı transferler, atılan doğru adımlarla ve doğru kadro planlamasıyla Kartal ligde zirveyi zorlayacak bir takıma dönüşebilir. Sarıca'nın yaptığı "Beşiktaş bu sezon Akatlar'da oynayacak" açıklaması da bu yolda kesinlikle iyi atılmış bir adım olarak öne çıkıyor. Takıma küsen taraftarın geri kazanılması adına Beşiktaş'ın yeniden semtine taşınıyor olması umut verici. Ufuk Sarıca kafasındaki hamleleri yapabilirse ve tanımladığı "geri adım atmayan, son topa kadar savaşan" takımı yaratabilirse Beşiktaş Basketbol Takımı'nı yeniden zirveye taşımakta sorun yaşamayacaktır.Yorum yazın