3 Eylül 2017

'59 yapımı Marliyn Monroe'nun Bazıları Sıcak Sever filmine atıfta bulunarak başlıyorum. Fatih'li AK Genç; Çevre, Şehir ve Kültür Başkanı'nın Dünya'nın düz olduğuyla ilgili yazdığı makalemsi son günlerde gündemi çokça işgal ediyor. Biz de olaya kısaca bir bakıp bu "Düz Dünya" olayı perspektifinde memleketimin düz sevenlerini inceleyeceğiz.

Söz konusu makalemsiyi kaleme alıp günlerdir gündemimizde olan arkadaşın ismini zikretmeye gerek olmadığını düşünüyorum. Bu yüzden kendisinden AK Genç olarak bahsedeceğim. Özellikle sosyal medyada mütemadiyen karşımıza çıkan bu AK Genç, 14 Ağustos'ta gözleri kanatan bir yazım ve dil bilgisi çerçevesinde kendince kanıtlar öne sürerek bir makale yayınlamış. Olay yeri, AK Parti Fatih Gençlik Kolları'nın İnternet sitesi. Söz konusu yazı "Dünya dönüyorsa uçaklar neden havada asılı kalıp hareket edemiyor hebele hübele" minvalinde birtakım cümlelerden ve önermelerden meydana geliyor. Bir de aralara tarikat, İlluminati lafları falan sıkıştırılmış. Unutmadan, bir de Ömer Hayyam'dan ve Mevlana'dan alıntı yapılmış. Ve tabi ki birkaç ayet!
Ne zaman ve ne şekilde kaldırıldığını bilmiyorum ancak bahsi geçen yazı artık yayında değil. Okumak istiyorsanız Web Archive'den erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.
Şimdi asıl konumuza gelelim. AK Genç bu makalemsiyi hazırladı ve yayına verdi, tamam. Çok alışkın olmadığımız şeyler değil bunlar, haydi alıştık diyelim. Peki gerçekten "Hebele hübele ayetler var, hödödödö Dünya düz, hebele İlluminati hübele" diyenlerin fazlaca olması sizi de rahatsız etmiyor mu?

"Evrimciler Ateisttir, Evrim Yoktur" Diyenler Düz Sever

Evet, bu görseldeki arkadaş Düz Dünya sever. Kim Kardashian'ı da sever, Tülay Kumaşçı'yı da sever. Çünkü din pazarlayan bu arkadaşlar hayatlarında yiyemeyecekleri ekmeği "Düz Dünya"dan yer. Çünkü neden sevmesin, ben de bir taraftan din pazarlayıp bir taraftan bu pazarlamaya alet olan kızlarla alem yapıyor olsam; ben de "Dünya düzdür, Evrim yoktur" derim. Benim yazdığım anti-Evrim, anti-Darwinci deli zırvası kitaplar da ülkemin çok okunanı, bestseller'ı falan olsa ben de "Dünya düzdür, Evrim yoktur" derim. 

Evrim'i Müfredattan Atarak "True Muslim" Olduğunu Sananlar Düz Sever

Bilime inanmayan adam; doğruyla gerçeği, bilimle ideolojiyi, ideolojiyle eğitimi, eğitimle din, dinle devlet işlerini ayıramayan adam Düz Dünya sever. Çünkü %50 küsür oy yeterli gelmemektedir. Çünkü kendi fikirlerinin, planlarının, eylemlerinin bilimsellikle bağdaşmadığının farkındadır ve eğitimi bilimden uzaklaştırdığında, 18 yaşındaki seçmen Evrim'i bilmediğinde sandığın kendine yaklaşacağını düşünmektedir. Bilimden ve eğitimden köşe bucak kaçan bir memleketin, torunlarına miras kalamayacağının farkında olmayan adam Düz Dünya sever. 

"Shakespeare yoktur, Şeyh Pir vardır" Diyen Üstat Düz Sever

Antalya'da Olimpos Dağı olduğunu sanan adam, Sokrates'i İspanyol bilen adam, Mehmet Akif'e sersemin teki diyen adam Düz Dünya sever. Çünkü delidir, deli olmanın ekmeğini yemektedir. Çünkü memlekette anlamlandırılamaz bir deli seviciliği vardır. Çünkü tescilli bir deliye "Üstat" diye hitap edilen başka bir topluluk yoktur.

Makedon köy takımı Vardar'a içeride-dışarıda maç kaybeden asırlık ve milyonluk dev Fenerbahçe'nin patronu düz sever. Çünkü vasıfsızdır, yaşamak için vasıfsızlığı normalleştirmek zorundadır.

Sertap Erener'e protokolcülük oynayan belediye başkanı düz sever. Çünkü pohpohlanma delisidir ve aydın bir toplumda sıradanlaşmaktan korkmaktadır.

Vatan Şaşmaz'ın vücudu soğumadan, dizi yapımcısına oyuncu teklif eden baba düz sever. Çünkü aşağılıktır, çünkü bencildir; çünkü düz seven adam vurdumduymazdır, dünya umrunda değildir.

Kılıçdaroğlu'nun atletli pozunu tartışanlar düz sever. Bir gün Arakan, ikinci gün Filistin diye bağırıp üçüncü gün "Kahrolsun Yahudiler" diyen varlık (Doğru cümle "Kahrolsun dünyanın bütün zalimleri ve katilleri" olmalıdır.) düz sever. Ülkesindeki siyahi futbolcuya "maymun" diyen yaratık düz sever; onu komik bağlantılarla "darbeci" yapan da düz sever.

Düz sevmek ya da Düz Dünya'ya inanmak bilimle ilgili değildir. AK Genç'in yayınladığı yazıda bir ülkenin korkunç yüzleri kendini bulmuştur. Sabah kalkıp aynaya baktığında içten içe düz sevdiğinin farkındadır çoğu ama itiraf etmek -her şeye rağmen- zordur. Rica ediyorum düz sevenlerden olmayın.

Ne Dinlemeli, Ne Okumalı, Ne İzlemeli?

  • Hazır Ömer Hayyam demişken, KUAN'dan Al Cenneti Çal Başına'yı dinlemelisiniz.
  • Yılmaz Özdil'in çakma tarihçi Kadir Mısıroğlu'yla ilgili yazdığı köşe yazısını okumalısınız.
  • Eurobasket 2017'de kısıtlı kadrosuna rağmen harika mücadele eden Türkiye Basketbol A Milli Takımı'nı izlemelisiniz. Program için tıklayın.

Yorum yazın